Artykuły

Ciało jest doskonałe

Kultura Zachodu mocno oddziela ciało od umysły, ciało od duszy. Od wieków odbieramy taki przekaz, dlatego jedność ciała-umysłu-duszy, jest dla nas pojęciem abstrakcyjnym. Co jednak robi ciało, gdy umysł je odrzuca? W jaki sposób powinniśmy słuchać swojego ciała? O krótki wywiad poprosiliśmy niezwykłą kobietę i lekarkę – doktor Preeti Agrawal, autorkę wielu publikacji i książek, która od wielu lat prowadzi swój gabinet ginekologiczny we Wrocławiu, jest prezesem fundacji KOBIETA I NATURA, a także prowadzi Szkołę Świadomego Macierzyństwa.

Beata Mąkolska, Wellnessday.eu: Umysł, psychika , a ciało i biologia – często są oddzielane od siebie. Pytając kobiety czy akceptują siebie, często mówiły, że tak, natomiast przy drążeniu tematu, okazywało się jednak, że mają problemy z akceptowaniem swojego ciała, bądź niektórych jego elementów. Dlaczego tak ważne jest traktowanie siebie jako całości, nie oddzielania ciała od umysłu, nie dzielenia na fragmenty które nam się podobają i na te, które ignorujemy?

Dr Preeti Agrawal: Ciało, umysł i dusza to jest jedna całość. W momencie, kiedy nie akceptujemy swojego ciała, kiedy umysł je odrzuca, ciało nie może poprawnie funkcjonować, ani rozwijać się. Najlepiej podać to na przykładzie: kiedy matka nie akceptuje swojego dziecka, kiedy nie jest ono kochane, to nie ma zachęty do życia I do rozwoju, brakuje mu bezwarunkowej miłości. To samo dzieje się z naszym ciałem – ciało które jest uzależnoine od umysłu zaczyna chorować, nie jest w stanie samo się uzdrowić. To nasz umysł, mózg, kontroluje wszystkie funkcje życiowe organizmu, metabolizm, hormony, które są wytwarzane w przysadce, więc kiedy umysł przekazuje negatywny obraz, występują różne zaburzenia, jak przykładowo – zaburzenia trawienia. W dzisiejszych czasac brak akceptacji siebie jest głównym problemem wielu chorób jakie nas dotykają. Kobiety, zwłaszcza młode, porównują siębie z mediami, z obrazami w prasie, gdzie na okładce czasopism są zamieszczane komputerowo przetworzone zdjęcia. Patrząc na takie wzorce nastolatka porównuje siebie, swoje ciało i zaczyna mieć problemy emocjonalne, problemy z odżywianiem, stąd wszystkie anoreksje, bulimie i inne zaburzenia. Aby ciało mogło się rozwijać musi zachodzić intereakcja na każdej płaszczyźnie, ciało, umysłm dusza.

BM: A relacje z innymi?

Dr Preeti Agrawal: To jest właśnie druga strona, druga ważna rzecz – jeżeli człowiek sam siebie nie akceptuje, zazwyczaj nie akceptują go inni. Gdy mamy problem z własnym ciałem wysyłamy takie komunikaty, podświadomie, jesteśmy zablokowani w różnych obszarach i otoczenie, ludzie, których spotykamy to odbierają i czują. Trudno, żeby ktoś nas akceptował, skoro my sami tego nie robimy. Taka postawa bardzo utrudnia relacje z innymi ludźmi. Dlatego niezwykle ważne jest aby siebie akceptować, zwłaszcza jeżeli chcemy się odchudzać – najpierw musimy zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. Dopiero z pełnej akceptacji będziemy mieć energię i możliwość dalszego rozwoju.

BM: A w jaki sposób możemy akceptować swoje ciało? Okazać mu szacunek?

Dr Preeti Agrawal: Po pierwsze – jeżeli boli mnie głowa i żołądek, to nie powinniśmy od razu „pozbywać” się tego bólu, bo on oznacza, że coś się w naszym organizmie dzieje. Organizm wysyłając sygnał bólu, chce zwrócić na nas swoją uwagę. Pierwsze co powinniśmy zatem zrobić, to zmienić swój sposób myślenia i stać się otwartym na ciało, bo działo zawsze wie lepiej i próbuje nam coś powiedzieć. Gdy zatem boli nas głowa, trzeba się zastanowić – czy za mało spałam? Czy moje ciało potrzebuje odpoczynku? Czy źle jadam w ostatnim czasie? Czy to wina tkwiących w moim organizmie toksyn? Nie zastanawiajmy się „co złego się dzieje”, tylko raczej „co moje ciało chce mi powiedzieć”. Przeanalizujmy swoje zachowanie, sposób odżywiania, wszystkie te czynniki i skorygujmy nasze działanie. Oczywiście taka postawa nie wyklucza pomocy z zewnątrz poprzez zastosowanie lekarstwa czy wizytę u specjalisty, ale nie lekceważmy tego co mówi ciało biorąc tabletkę, która tylko tłumi objawy, a nie dociera do przyczyn. Takie działanie w długim czasie niekorzystnie odbija się na całym organizmie – ciało zacznie krzyczeć, problemy będą się nasilać. Pierwsze objawy są delikatne i mają zmusić nas do zwrócenia uwagi na siebie, na swoje ciało. Pamiętajmy, że ciało jest doskonałe, jest mądre i jedynym jego zamiarem jest uzdrowienie siebie.

BM: Ostatnio w ramach akcji MOJE CIAŁO TO JA Katarzyna Chustecka, nauczycielka jogi, w wywiadzie powiedziała, że „mądrość kobiety tkwi w jej ciele” – chodziło o zmienność związaną z cyklem, że np. podczas miesiączki jesteśmy dużo blizej siebie. Czy Pani się z tym zgadza?

Dr Preeti Agrawal: Oczywiście, ciało zawsze jest mądre i wszystko co się dzieje z nim, nie dzieje się bez przyczyny. Jakiekolwiem odchylenia od normy to jest wołanie ciała o pomoc – zwrócenie uwagi, aby tą równowagę odzyskać. A cykl miesiączkowy kobiety, jest jak cykl natury, jesto wiosna, jest energia, jest odrodzenie, a później gdy następuje miesiączka – zamknięcie się w sobie. Jednak żeby skorzystać z tej mądrości trzeba mieć wiedzę, mieć intuicję i zaufanie do siebie i swojego ciała. Samo mówienie o tym, to zbyt mało. Najczęściej spotykamy się z takim przekazem, że każde zaburzenie wymaga leczenia medycznego, hormonalnego itd. Nie umiemy już interpretować swojego ciała, nie umiemy słuchać siebie. Żeby kobieta mogła rozwijać tą intuicję musi mieć wiedzę i przewodnika, odpowiedniego nauczyciela. Nie jest łatwo zrozumieć mądrość wyrażoną w ciele, ale należy próbować, wzmacniać bycie otwartym na sygnały płynące z ciała.