Uncategorized

Choroby piersi i terapie hormonalne

Już pod koniec lat 80. naukowcy przestrzegali, że stosowanie HTZ może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Jaki jest związek pomiędzy hormonami a nowotworem piersi?

Rak piersi, tak samo zresztą jak i nowotwór macicy, pojawia się zazwyczaj w okresie, gdy w organizmie kobiety wyraźnie dominuje estrogen nad progesteronem. Przypomnijmy, że te dwie wymienione substancje to hormony, które produkowane są podczas każdego cyklu miesiączkowego. W pierwszej fazie cyklu estrogen ma za zadanie stymulować rozbudowę tkanki wyściełającej ścianę macicy. Po owulacji, czyli w drugiej fazie, produkowany jest progesteron, który ma zatrzymać proces rozmnażania się komórek. Progesteron jest następnie odpowiedzialny za dojrzewanie komórek i rozpoczęcie fazy wydzielniczej, która prowadzi do dojrzewania błony śluzowej macicy i przygotowania jej na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Porównajmy tę sytuację do dojrzewającego jabłka – gdy zakończy się etap wzrostu, jabłko zaczyna dojrzewać. Estrogen jest hormonem, który powoduje rozmnażanie się komórek i ich wzrost. Progesteron zatrzymuje wzrost i stymuluje dojrzewanie, przez co działa równoważąco wobec estrogenu. Aby nie dopuścić do dominacji estrogenu, stosunek ilościowy progesteronu i estrogenu powinien być utrzymywany w równowadze. Dominacja estrogenu może mieć bowiem negatywne konsekwencje dla zdrowia, wpływa między innymi na stan tkanki piersi. Na podstawie szeregu badań udowodniono z jednej strony zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi w przypadku zespołu dominującego estrogenu, z drugiej strony wykazano, że progesteron ma działanie zapobiegające powstawaniu tej choroby (chodzi tu o naturalny progesteron; progesteron  syntetyczny ma bowiem niekorzystny wpływ na piersi, czego dowiodły amerykańskie badania Women Health Initiative Studies). Dlatego tak ważne jest, by przy stosowaniu HTZ terapia miała formę leczenia zintegrowanego, czyli łączącego naturalny estrogen z naturalnym progesteronem. Powszechnie bowiem znany jest fakt, że estrogen stosowany sam nie tylko zwiększa ryzyko nowotworu piersi, ale także może powodować wystąpienie choroby nowotworowej błony śluzowej macicy, choroby zakrzepowej, udaru mózgu, choroby woreczka żółciowego oraz przyrostu wagi ciała.

Kobiety z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi przestrzega się także przed szkodliwym działaniem ksenoestrogenów. Czym dokładnie są te substancje?

To szkodliwe związki działające podobnie do hormonów, ale niewystępujące w naturze. Ich działanie jest, podobnie jak działanie estrogenu, niezwykle aktywne i bardzo toksyczne. Ksenoestrogeny („kseno” znaczy „obce”) są wynikiem zanieczyszczenia środowiska, wytwarzane są głównie przez przemysł chemiczny, szczególnie petrochemiczny. Ich źródłem są tworzywa sztuczne, środki owadobójcze i chwastobójcze, rozpuszczalniki (także te obecne w lakierze i zmywaczu do paznokci, środkach zmiękczających do prania, farbach, lakierach malarskich), kleje, produkty rozkładu proszku do prania, benzyna, olej napędowy. Ksenoestrogeny zawarte są także w tłuszczach zwierzęcych (gdzie związki te się kumulują), w mięsie, w mleku. O ich negatywnym wpływie na równowagę hormonalną ludzkiego organizmu, a także na układ odpornościowy, świadczą tysiące przeprowadzonych badań. Hormony zewnętrzne są słabsze od naturalnych hormonów ludzkich, jednak w odróżnieniu od nich nie ulegają biologicznemu rozpadowi i odkładają się w organizmie. Nadmierna ekspozycja na działanie ksenoestrogenów może skutkować chorobami nowotworowymi piersi, a także przedwczesnym dojrzewaniem płciowym, zaburzeniami miesiączki oraz przedwczesnym wyczerpaniem jajników, co wiąże się z ryzykiem bezpłodności.

Jak ochronić się przed działaniem ksenoestrogenów?

Starając się, po pierwsze, ograniczyć nasz kontakt z produktami petrochemicznymi i, po drugie, dbając o utrzymanie naszego systemu obronnego w jak najlepszej formie. Najważniejszym organem oczyszczającym nasz organizm jest wątroba. Najlepszą metodą na utrzymanie swojej wątroby w zdrowiu jest spożywanie dużej ilości świeżych owoców i warzyw, picie i używanie czystej wody i wykonywanie ćwiczeń fizycznych w niezanieczyszczonym powietrzu. Niezdrowy dla wątroby jest nadmiar cukru, wysoko oczyszczonych skrobi, sztucznych dodatków do produktów żywnościowych (słodzików, barwników, substancji zapachowych i smakowych, aromatów, konserwantów), napojów gazowanych, kwasów tłuszczowych trans. Osoby, które mają słabą wątrobę, powinny unikać bogatej w gluten pszenicy. Dla wzmocnienia wątroby powinno się jeść pokarmy bogate w karoten (marchew, szpinak, dynia itd.) i witaminę C (kapusta, zwłaszcza kiszona, brokuły, brukselka). Dietę można uzupełnić suplementami zawierającymi witaminy antyutleniacze (A, C, E, B), preparatami mineralnymi z magnezem, cynkiem, miedzią, manganem, chromem i molibdenem, formułami zawierającymi koenzym Q10. Dobrym sposobem oczyszczenia organizmu z toksyn jest sauna (zarówno parowa, jak i sucha) oraz aerobik. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, by zmienić tryb życia i zacząć się zdrowo odżywiać. W większości przypadków rak piersi zaczyna się rozwijać w okresie 8 – 10 lat poprzedzających jego wykrycie. A zatem każdy nasz wybór dotyczący stylu życia i sposobu odżywiania się jest znaczący i ma wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej piersi w naszym przypadku.

Nie wszystkie zmiany chorobowe w piersiach są zmianami nowotworowymi. Na jakie inne dolegliwości narażone są nasze piersi?

Dość często zdarzają się przypadki zmian mastopatycznych i włókniaków. Są to niegroźne zmiany wynikające z braku równowagi hormonalnej. Objawiają się grudkowatością tkanki; jeśli nie są rozległe, można je leczyć za pomocą terapii naturalnych. W przypadku włókniaków, we wstępnej fazie pacjentkę poddaje się leczeniu. Jeśli guz jest większy, przeprowadza się zabieg operacyjny.

Jeśli nie mamy żadnych zmian w piersiach, a dokucza nam ból – czy wtedy należy się niepokoić?

Ból, szczególnie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, nie jest objawem niepokojącym. Może być jednak sygnałem, że równowaga hormonów jest nieco zaburzona. W takich przypadkach warto szczególnie postarać się o jakość diety. Na co dzień, a szczególnie w drugiej połowie cyklu, należy odżywiać się zdrowo, dostarczając organizmowi wszystkie wartości odżywcze w odpowiednich proporcjach. Dietę można wspomóc wzmacniającymi preparatami naturalnymi, ziołami. Jeśli natomiast ból jest nasilony i dokucza nam tak, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, powinnyśmy się zgłosić do lekarza. Nie należy się jednak niepokoić na zapas, sam ból nie musi być od razu oznaką choroby.

Leave a Comment